A nap folyamán ösztönből adott ezernyi puszin, ölelésen és simin túl, a babamasszázs segítségével, tudatosan irányított, évezredes indiai hagyományokon alapuló, úgymond tudományos simogatással, masszázzsal is megajándékozhatjuk apróságunkat.
Az első hetekben, hónapokban, mikor a baba még túl pici a tornához vagy úszáshoz, mikor még közösségbe nem merjük vinni, a babamasszázs már akkor is elkezdhető, hogy baba és az édesanya (vagy akár édesapa) között mielőbb mély kötődés alakulhasson ki, a csodálatos, szeretetteljes érintések, bőr és szemkontaktus, a babamasszázs segítségével. A baba masszírozásának tengernyi pozitív hatása közül ugyanis ez a legfontosabb, a szülő és gyermek közötti biztonságos kötődés kialakulása.
Még terhesen kaptam egy barátnőmtől egy babamasszázsról szóló leírást, de nem nagyon foglalkoztam vele, félretettem és csak Zoé születése után jöttem rá, hogy nem valami új divat őrület ez a babamasszázs, hanem valóban nagyon kellemes perceket okoz a babának és a masszázst végző szülőnek egyaránt. Ekkor átnéztem a kinyomtatott lapokat, de igazából a babás jógán tanult masszázst végeztük otthon is. Ez könnyen megjegyezhető és egyszerű mozdulatok, fogások, simítások sorozata, semmi bonyolult nincs benne, csak mentünk szép sorban végig az apró kis testrészeken, mindegyiken a jógán tanultak szerint:
Először is összedörzsöltük két tenyerünket és felmelegedett tenyerünkkel végig simítottuk babánk testét. Ezután a lábakkal elkezdtük a masszázst. Először végig simítottuk a comboktól a bokáig az egész lábat, majd szép sorban megmasszíroztuk a pici lábujjakat végül a bokákat. Ezután következett a pocak simítása lefelé, majd oldalra is. A pici mellkasát is átsimítottuk és újainkkal szívet rajzoltunk arra. A hónalj simítása után, a karok és a kézfej masszírozása következett. A karok masszázsát az újacskák átmorzsolásával fejeztük be.
A babánk arcocskája sem maradt simítás nélkül. A homlok, a szemöldök, majd a száj környékének simítása következett.
A kicsiny hátacskát először keresztbe, majd hosszába masszíroztuk, majd a gerinc mentén masszíroztuk át az izmokat, végezetül pedig babánk egész testét végig simítottuk keresztező mozdulatokkal.
Zoé télen született baba, tehát egész nap rugdalózóban volt otthon, alig vártam, hogy az esti fürdetés előtt kicsomagoljam a bársonyos kis testét és minden egyes porcikáját szemügyre véve masszírozhassam és ismerkedhessem az apró kis testével, végre simogathassam, puszilgathassam a kis hurkáit.
Az apukáknak is kiváló alkalom ez, hogy ők, akik az első időben sokszor haszontalannak érzik magukat, adhassanak valami értékeset a babájuknak, hogy közelebb kerülhessenek, megismerkedjenek kicsijükkel és mélyülhessen kapcsolatuk.
Rengeteg pozitív hatása van a babára és a szülőre is, ha babánkat rendszeresen masszírozzuk, ezek közül összegyűjtöttem néhányat:
- elősegíti a kötődés kialakulását, jótékonyan hat a szülő-gyermek kapcsolatra
- az érintés jótékonyan hat az idegrendszer fejlődésére
- javítja a vér oxigén ellátását, ezáltal erősíti az immunrendszert
- hasfájós babáknak gyógyír lehet, mert segíti az emésztést
- megnyugtatja, ellazítja a babát
- tápszeres babáknak szoptatás helyett, a masszázs pótolhatja az anyával való meghitt, intim perceket
- jótékonyan hat a mozgáskoordináció és az izomzat fejlődésére
- meghitt pillanatokat élhetünk át babánkkal, ahogy csak egymásra figyelünk, teljesen egymásra hangolódunk masszázs közben
- a masszázs hatására az édesanya szervezetében fokozódik az oxitocin kiválasztódás, mely serkenti a tejelválasztást és a jó közérzetet
Van aki egész sokáig masszírozza babáját, nálunk a meghitt masszázs időszaka csak Zoé első átfordulásáig tartott, utána inkább sergett-forgott, mint a masszázst élvezte:) De addig amég engedte, hogy masszírozzam, nagyon kellemes móka volt mindkettőnk számára.
A babamasszázs nagyon értékes időtöltés babánkkal, semmiképp ne hagyd ki ezt a csodálatos lehetőséget!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.